EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Wsparcie dla strajku w Solarisie - pikiety i komitety wsparcia

Pikieta solidarnościowa ze strajkiem w Solarisie (Poznań, 14.02.2022)
Pikieta solidarnościowa ze strajkiem w Solarisie (Poznań, 14.02.2022)

Komisje Inicjatywy Pracowniczej z Warszawy i Poznania zainicjowały powstanie lokalnych „komitetów wsparcia” dla strajku w Solarisie. Głównym celem tych inicjatyw jest wniesienie pod obrady rad miejskich uchwał popierających postulaty strajkującej załogi w zakładach Solaris Bus & Coach.

Strajk w fabrykach Solarisa trwa od 24 stycznia. Prowadzą go zakładowe struktury OPZZ Konfederacja Pracy i NSZZ Solidarność. Głównym żądaniem strajkujących jest podwyżka wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracujących o 800 zł brutto, wypłacana w dwóch transzach: 400 zł za 2021 oraz 400 zł za 2022 rok. Wg. komunikatów Konfederacji Pracy i Solidarności, produkcja we wszystkich fabrykach Solarisa od ponad miesiąca została wstrzymana.

Pomimo, że strajk jest organizowany przez organizacje związkowe należące do innych central, Inicjatywa Pracownicza stara się go aktywnie wspierać:

Już w dniu wybuchu strajku, Poznańska Komisja Międzyzakładowa i Komisja OZZ IP działająca w Amazonie wydały wspólne stanowisko popierające strajk w Solarisie [LINK]

14 lutego odbyła się wspólna pikieta Inicjatywy Pracowniczej i Konfederacji Pracy pod Urzędem Miasta w Poznaniu. Podczas protestu, w stronę władz miejskich sformułowano żądania zajęcia stanowiska po stronie strajkującej załogi. Jak pisaliśmy na naszym profilu na Facebooku:

„Władze miasta także powinny promować politykę godnych płac bo takie postulaty są na rękę samorządom. Póki korporacje są zwalniane z podatków i lokowane w specjalnych strefach ekonomicznych, to na barkach ludzi pracy utrzymują się miejskie budżety. Liche pensje i przywileje dla milionerów przekładają się na deficyty budżetowe. W efekcie władze podnoszą ceny publicznych usług jak np. komunikacja miejska. Na prywatyzowaniu zysków i uspołecznianiu kosztów tracą ludzie pracy i miejskie budżety.
[...]
Strajk w Solaris rzuca wyzwanie szkodliwej neoliberalnej polityce samorządów. Dlatego uważamy że duże miasta w Polsce związane finansowo z fabryką w Bolechowie powinny wspierać załogę fabryki autobusów i naciskać na swoje władze.”

Dwa dni później, 18 lutego, powstał „Poznański komitet wsparcia strajku w Solaris”. Celem tej inicjatywy jest wniesienie pod obrady Rady Miasta projektu uchwały, w której władze wyrażą poparcie dla postulatów załogi Solaris i wezwą zarząd do sprawiedliwego podziału zysku z zamówień publicznych. Aby projekt uchwały trafił pod obrady, potrzebne jest 300 podpisów osób mieszkających w Poznaniu.

„Liczymy że radni Poznania, którzy przy każdej okazji powołują się na etos dawnych walk robotniczych i składają chętnie kwiaty pod pomnikiem zrywu robotniczego w 1956, nie będą szukać wymówek wobec glosowania uchwały. Dość milczenia władz miejskich, czas wesprzeć załogę!”

22 lutego ruszyła zbiórka podpisów pod projektem podobnej uchwały w Warszawie – akcję zainicjowało Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej. Jak piszą na swoim profilu na Facebooku, presja ze strony władz stolicy może być kluczowa, ponieważ ok. 1 000 autobusów w stołecznym taborze zostało wyprodukowane przez pracowników Solarisa:

„Stołeczny budżet to główne źródło zysku firmy [Solaris] w Polsce. Ratusz ma ogromny wpływ na zyski firmy. Pracownicy którzy stworzyli dla Warszawy niemal tysiąc autobusów miejskich dziś są brani głodem przez szefa. Ośmielili się bowiem zażądać 800 zł podwyżki i ogłosili strajk. Średnie zarobki w fabryce to 3 tys. PLN na rękę. Czas by władze Warszawy zajęły głos, poparły załogę i wezwały zarząd do realizacji żądań pracowników.”

Zgodnie z prawem, w dużych metropoliach tak zwana inicjatywa uchwałodawcza wymaga 300 podpisów aby była głosowana przez Radę Miasta. Osoby zainteresowane dołączeniem do komitetów zbierających podpisy w Warszawie i Poznaniu oraz chcące powołać podobne inicjatywy w innych miastach zapraszamy do kontaktu [Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.].

Oprócz akcji w Poznaniu i Warszawie, 24 lutego odbyła się także pikieta w Szczecinie, organizowana przez Pomorską Komisję Środowiskową OZZ Inicjatywa Pracownicza.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.