EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ostatnie miesiące działań Inicjatywy Pracowniczej w DHL

Ostatnie miesiące działań Inicjatywy Pracowniczej w DHL

Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale działając razem, uzyskaliśmy więcej, niż gdybyśmy nie wstąpili do związku - publikujemy raport przygotowany przez przedstawiciel(k)i Inicjatywy Pracowniczej z DHL Supply Express w fabryce Volkswagen we Wrześni. Raport ukazał się w zakładowej gazecie Komisji OZZIP przy Volkswagen Poznań, którą w formacie PDF można pobrać poniżej.

Obecnie w skład prezydium Międzyzakładowej Komisji OZZIP przy Volkswagen Poznań z ramienia DHL wchodzą: Halina Gibowska, Eugenia Niezgoda, Angelika Pizoń, Bartosz Szymański.

Co udało nam się zmienić w DHL? Uczymy się działać, dla nas to nowe doświadczenie i mamy pewne sukcesy. Po pierwsze, wynegocjowaliśmy podwyżki pensji o 8% w 2018 r. dla pracowników fizycznych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało, ale automatycznie wzrośnie nam premia. Po drugie, doprowadziliśmy do zrównania premii. Będzie ona wynosić 20% wysokości płacy i obejmie wszystkich pracowników zatrudnionych przez DHL Exel Supply Chain. Rzeczą kuriozalną i niesprawiedliwą było przyznawanie premii o różnej wysokości. Wcześniej wysokość premii była zależna od czasu rozpoczęcia zatrudnienia w DHL. Część z nas uzyskiwała wyższą premię, lecz większość nie miała z czego się cieszyć. Wszyscy jesteśmy równi, każdy z nas wywiązuje się ze swoich obowiązków. Taka sama praca, taka sama premia!

Co więcej, w dniu 12 kwietnia przeprowadziliśmy wybory oddziałowych społecznych inspektorów pracy, którymi zostali: Daria Jóściak, Krzysztof Kozerski, Angelika Pizoń, Maria Warczyńska, Anna Wawrzyniak. Wszystkim wybranym gratulujemy. Funkcja społecznego inspektora pracy to darmowa służba społeczna pełniona przez pracownika  w celu przestrzegania przez zakład zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Do praw  i obowiązków OSIP należą: kontrola urządzeń, z których korzystamy podczas  wykonywania naszej pracy oraz miejsca pracy pod kątem BHP, analizowanie wypadków i kontrola stosowania właściwych środków zaradczych przez pracodawcę, kontrola przestrzegania prawa pracy.

Jakie są dalsze plany Inicjatywy Pracowniczej? Oczywiście w 2019 r. też będziemy walczyć o podwyżki. Wszyscy pracujący dobrze znają inflacyjne podwyżki, przyznawane co roku przez DHL. Jako związek stojący po stronie pracowników i tworzony przez pracowników uważamy, że podwyżki inflacyjne jednak nie wystarczają. Tak wielki koncern powinien w większym stopniu dzielić się zyskami, które codziennie wypracowujemy.

Zdajemy sobie sprawę, że dla właścicieli koncernu jesteśmy tylko danymi w tabelce. Nie zmienia to jednak faktu, że w rzeczywistości jesteśmy istotami ludzkimi, które chcą godnie żyć. W związku z tym domagamy się miesięcznego okresu rozliczeniowego i nie zgadzamy się na roczny okres rozliczeniowy. Niejednokrotnie za wzór stawia nam się Volkswagena, gdzie pracownicy czekają aż rok, aby otrzymać wypłatę za nadgodziny. Cóż, my jesteśmy pracownikami DHL, a roczny okres rozliczeniowy jest złym przykładem do naśladowania. Rozwój polega na polepszaniu warunków pracy, a nie na ich pogarszaniu.

W tym miejscu należy również podkreślić, że stosowanie dłuższego niż miesięczny okresu rozliczeniowego jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Pracownicy nie mają obowiązku udzielać przedsiębiorcom darmowego kredytu, czekając kilka miesięcy na zaległe płace za nadgodziny. Pieniądze za pracę w soboty powinny być wypłacane co miesiąc. Jeżeli firma zarabia dzięki nam, to dlaczego my mielibyśmy nie zarabiać? Już przy kwartalnym okresie rozliczeniowym ciężko zapamiętać liczbę przepracowanych sobót, co powoduje problemy z właściwym rozliczeniem. Jesteśmy więc przekonani, że w przypadku rocznego okresu rozliczeniowego można się spodziewać poważnych problemów z niewypłacaniem właściwych sum pieniędzy. Krótszy okres rozliczeniowy ułatwia planowanie czasu pracy i zachowanie porządku w rozliczeniach.

Jako związek chcemy też jednakowych zasad zaszeregowania. Nie ma równych i równiejszych. Wszyscy tak samo pracujemy i tak samo ciągniemy ten wózek. Codziennie stajemy na głowie, żeby linka wciąż szła do przodu. Ciężko pracujemy, by wyrobić normę w czasie określonym przez DHL – dzięki nam ta firma zarabia miliony. 

Jak podsumować okres naszej  działalności? Wiele rzeczy z perspektywy czasu można było zrobić lepiej. Mamy  jeszcze wiele do zrobienia, ale działając razem, uzyskaliśmy więcej, niż gdybyśmy nie wstąpili do związku.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.