EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Danfoss Poland: Dość niskich płac!

Danfoss Poland: Dość niskich płac!

W piątek 22 października komisja zakładowa Inicjatywy Pracowniczej w Danfoss Poland przekazała dyrekcji pismo z 9 postulatami. Jeżeli nie zostaną one zrealizowane do 5 listopada, w firmie rozpocznie się spór zbiorowy.

 

W niedzielę 7 listopada Komisja organizuje także otwarte spotkanie dla pracowników i pracownic firmy, poświęcone dyskusji nad zgłoszonymi postulatami i zaplanowaniu działań związku podczas ewentualnego sporu. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim (ul. Spółdzielcza 9) w godz. 15:00-19:00.

Koledzy i koleżanki z Danfossa domagają się m.in.: 15-o procentowej podwyżki płac, wprowadzenia dodatku stażowego (1% wynagrodzenia dla osób zatrudnionych powyżej 5 lat za każdy przepracowany rok aż do poziomu 20%), trzynastej pensji dla pracowników i pracownic produkcji, corocznej waloryzacji płac co najmniej o wskaźnik inflacji. Poza postulatami płacowymi, komisja domaga się także: skrócenia okresu rozliczeniowego do miesiąca, zaoferowania umów na czas nieokreślony pracownikom i pracownicom agencyjnym oraz zatrudnianym na czas określony, umożliwienia komisji organizacji spotkań z pracownikami na terenie zakładu pracy oraz uznania przez pracodawcę wyborów Społecznych Inspektorów Pracy, które odbyły się w październiku 2020 r.

Głównym powodem złożenia przez komisję żądań w trybie sporu zbiorowego jest powszechne niezadowolenie z poziomu podwyżek, jakie w marcu br. otrzymała załoga firmy. Zdaniem związkowców, nie rekompensują one wzrostu kosztów życia wynikającego z wysokiej inflacji oraz są dużo niższe niż przeciętny wzrost płac w skali całego kraju. Komisja Inicjatywy Pracowniczej nie jest także zadowolona z tego jak wygląda dialog z pracodawcą, który do tej pory nie uwzględniał postulatów związku podczas negocjacji nt. poziomu wynagrodzeń oraz od roku odmawia uznania wyborów SIP.

Niespełnienie związkowych postulatów w wyznaczonym terminie 14 dni oznaczać będzie, że w Danfossie rozpocznie się spór zbiorowy. W jego ramach przedstawiciele związku i pracodawcy będą musieli odbyć negocjacje w ramach fazy rokowań i mediacji, a jeśli nie doprowadzą one do zawarcia porozumienia, komisja IP będzie mogła zorganizować referendum strajkowe. Jeżeli w referendum weźmie udział co najmniej połowa załogi, kolejnym etapem sporu może być ogłoszenie i przeprowadzenie strajku.

Spór w Danfossie będzie trzecim sporem zbiorowym, który w tym roku prowadzą komisje Inicjatywy Pracowniczej – po sporach w fabryce systemów kominowych Jeremias w Gnieźnie i fabryce Cooper Standard Polska w Myślenicach. Danfoss Polska jest firmą należącą do Grupy Danfoss, która na całym świecie zatrudnia ok. 28 tys. osób. W dwóch fabrykach w Grodzisku Mazowieckim oraz Tuchomi produkowane są komponenty i rozwiązania technologiczne dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. Komisja Inicjatywy Pracowniczej działa w Danfossie od 2017 r. i obecnie zrzesza ponad 150 osób (na nieco ponad tysiąc trzysta zatrudnionych ogółem).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.