EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Przeciwko restrukturyzacji i zwolnieniom na Uniwersytecie Pedagogicznym

Demonstracja przeciwko ideologizacji nauki (Kraków, 17.06.2021)
Demonstracja przeciwko ideologizacji nauki (Kraków, 17.06.2021)

Od września 2020 r. w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie wdrażany jest wewnętrzny program restrukturyzacyjny, który w praktyce sprowadza się głównie do redukcji zatrudnienia. Zgodnie z jego założeniami docelowo ma stracić pracę ok. 140 nauczycieli akademickich i pracowników administracji. Do tej pory zwolniono z pracy kilkadziesiąt osób. Pracownicy i pracownice Uniwersytetu nie zamierzają jednak biernie przyglądać się działaniom władz – w odpowiedzi na plany restrukturyzacji powstała komisja Inicjatywy Pracowniczej.

Działania restrukturyzacyjne władz Uniwersytetu spowodowały oburzenie i protesty części społeczności akademickiej, której członkowie postanowili się zorganizować. W maju założyli Tymczasową Komisję Zakładową OZZ “Inicjatywy Pracowniczej”. Jej członkowie, których liczba stale rośnie, podejmują szereg działań o charakterze informacyjnym, interwencyjnym i mobilizacyjnym społeczność akademicką do stawania w obronie zagrożonych praw i wolności pracowniczych w Uniwersytecie. Współpracują też z Państwową Inspekcją Pracy, która aktualnie prowadzi w uniwersytecie nadzwyczajną kontrolę. Pierwsze efekty interwencji i wniosków składanych przez przedstawicieli Komisji na ręce inspektora PIP są już widoczne, ponieważ rozpoczął się długo wyczekiwany proces likwidacji tzw. umów śmieciowych |(umów o pracę na czas określony), na których w Uniwersytecie pracuje aż połowa wszystkich nauczyciel akademickich.

Komisja upomina się nie tylko o przestrzeganie prawa pracy w Uniwersytecie, ale także działa w obronie demokratycznych procedur funkcjonowania Uczelni, na którym nieustannie dochodzi do naruszania statutu. Prowadzi też szeroko zakrojoną akcję informacyjną skierowaną do pracowników Uniwersytetu, m.in. poprzez publikowanie Newslettera a także stronę na Facebooku [Fanpage Komisji na Facebooku]. Najważniejszą akcją informacyjną o charakterze ogólnopolskim była zakończona wielkim sukcesem inicjatywa zbierania podpisów pod “Petycją w obronie Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie”, którą podpisało ok. 3000 osób z Polski i zagranicy [Zobacz petycję]. Komisja Zakładowa była też współorganizatorem głośnego protestu pod hasłem “Ciemność widzę...przeciw ideologizacji edukacji i nauki”, który odbył się w Krakowie 17 czerwca br.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.