EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Rybnik, Gliwice: Akcje ulotkowe pod Tenneco

W dniu 15 czerwca pod bramą Tenneco Automotive w Rybniku odbyła się pikieta Inicjatywy Pracowniczej. Rozdawano ulotki pracownikom pierwszej i drugiej zmiany. Podobną akcję 6 lipca śląska IP zorganizowała pod zakładami Tenneco w Gliwicach.

Pikiety były dużym zaskoczeniem, nigdy bowiem takie akcje nie miały tam miejsca. Reakcje pracowników były pozytywne. Szybko ulotki znalazły się na zakładzie i wprowadziły małe zamieszanie na halach.

W Gliwicach na samym początku akcji pojawili się kierownicy oraz ochrona! Doszło do utarczek słownych. Nie mogli zrozumieć dlaczego IP wzywa do strajku skoro jest tak "dobrze". Osobom pikietującym robiono zdjęcia, a całą akcję nakręcono na kamerę video.

 

Celem naszej akcji było przede wszystkim poinformowanie pracowników o ogromnych zyskach przemysłu motoryzacyjnego, które w żaden sposób nie są porównywalne z zarobkami załogi w Tenneco. Przeciętna pensja robotnika na hali to tysiąc złotych netto, co dla pracowników, którzy mają rodziny na utrzymaniu to tragedia! W dalszej części podaliśmy przykłady wywalczenia wyższych pensji w innych zakładach przemysłu motoryzacyjnego np. w Oplu w Gliwicach, czy w Fiacie w Bielsku Białej. Ulotki informowały również o problemach w samym Tenneco, jak zwalnianie się dużej ilości ludzi, co oczywiście ma wpływ na pogorszenie się jakości produktów.

Po akcji w Rybniku zapowiedziano podwyżki. Są one żenująco niskie od 1gr do 60gr! Mamy nadzieje że nie uśpi to pracowników, zważywszy na to że firma  w Gliwicach jak i w Rybniku co roku odnotowuje milionowe zyski!  

Pracownicy Tenneco od kilku miesięcy mają dyskusyjne forum internetowe, gdzie wymieniają się informacjami i komentarzami na temat funkcjonowania zakładu. Generalnie dominują opinie krytyczne co do oczywiście wysokości wynagrodzenia, ale także zasad organizacji produkcji i panujących na zakładach stosunków pracy. O warunkach pracy w rybnickim Tenneco pisaliśmy w poprzednim numerze Biuletynu IP.

Tenneco Automotive jest firmą produkcyjną o zasięgu globalnym, rocznym obrocie 3,5 miliarda dolarów, z siedzibą w Lake Forest, Illinois (USA), zatrudniającą 23 tys. pracowników na całym świecie. Tenneco produkuje amortyzatory (Monroe) i układy wydechowe (Walker) dla takich producentów samochodów i motocykli jak: Mercedes, BMW, General Motors, Volkswagen, Porsche, Toyota, Peugeot. Firma jest jednym z największych światowych konstruktorów, producentów i dystrybutorów wymienionych systemów kontroli jazdy i układów kontroli emisji spalin na rynek wyposażenia fabrycznego i części zamiennych. Firma posiada 81 fabryk w 22 krajach, na sześciu kontynentach.

W Polsce Tenneco posiada dwa zakłady: w Rybniku i Gliwicach. Pierwszy z nich został uruchomiony w 1997 roku. W Rybniku produkuje się układy wydechowe Walker. W listopadzie 2001 roku Tenneco oficjalnie otworzyło zakład produkcji amortyzatorów w Gliwicach. Firma Tenneco Automotive posiada również Biuro Handlowe w Warszawie.  (GAJU)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.